Těrlický okruh

Sezóna 2016

Kdo se letos utká o Zlatý Kahanec?

Poměrně brzy a trochu v netradičním termínu oproti předcházejícím ročníkům se uskuteční 33. ročník mezinárodního silničního motocyklového závodu o „ Havířovský Zlatý kahanec“ ve dnech 16. – 17. července 2016.

Historie tohoto legendárního závodu však pamatuje dokonce závody konané začátkem května nebo června a to v letech 1976 – 1980. Pořadatel  závodu z.s. Prosport – cz intenzivně pracuje na přípravách, tak aby příští víkend  bylo vše organizačně zajištěno  k uskutečnění této výjimečné motoristické akce na přírodním okruhu v blízkosti Těrlické přehrady.

Diváky pochopitelně bude nejvíce zajímat startovní listina přihlášených jezdců, kteří se utkají o sady vavřínových věnců v sedmi samostatných závodech. Na startu by se mělo objevit okolo 160 jezdců z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Belgie, Dánska a také Švédska. Ačkoliv termín závodu na Těrlickém okruhu koliduje s jiným závodem na motodromu v Mostě nebude Havířovský Zlatý kahanec v žádném případě ochuzen o kvalitní jezdecké pole ba právě naopak. Zejména v závodech do 600 ccm, nad 600 ccm a Grand Finále se dá očekávat doslova bitva o nejvyšší příčky. Největším diváckým lákadlem bude zcela jistě Lichtenštejnský jezdec a také čtyřnásobný absolutní vítěz Havířovského Zlatého kahance Horst Saiger. Pravidelného účastníka Mistrovství světa Endurance (vytrvalostní závod), který patří ke světové špičce přírodních světových okruhů uvidí diváci na motocyklech Kawasaki a to ve všech třech divácky nejatraktivnějších závodech. Zatím nikdy co startoval v Těrlicku nenašel přemožitele, i když  jeho největší rival pětinásobný absolutní vítěz Evropského poháru IRRC  Didier Grams z Německa marně rok co rok hledá recept jak Saigera porazit a získat tak trofej pro absolutního vítěze závodu, která mu již uniká pátým rokem.  Dalším zahraničním favoritem bude také vítěz  mezinárodního závodu Fischereihafen – Rennen Bremerhaven sympatický německý pilot Thilo Günther startující na motocyklu BMW.

Český prapor budou chtít povznést naši nejlepší jezdci  této nejrychejší kubatury jako Kamil Holán v letošním roce startující na proslulém TT Isle of Man, Petr Bičiště, Aleš Nechvátal a také Marek Červený, který se v Těrlicku objeví poprvé na stroji BMW a jistě bude patřit k velkým překvapením letošního ročníku. Neméně napínavou podívanou až do posledního kola bude závod volné třídy do 600 cccm.  Své loňské první vítězství z Těrlického okruhu bude obhajovat v současnosti náš nejúspěšnější jezdec přírodních okruhů Marek Červený. Pokořit Marka Červeného se chystá početná konkurence  našich i zahraničních  jezdců na čele s Horstem Saigerem (v loňském roce druhý) dále pak premiérově startujícím jezdcům na Těrlickém okruhu belgičan  Kevin De Frenne (7. místo IRRC), dánský jezdec Anders Blacha (8. Místo IRRC), rakušan Stefan Schorgendorfer (11. Místo IRRC) a také naši jezdci jako Kamil Holán nebo navrátilec po předloňské vážné nehodě Olin Hanák.  Také v dalších závodech tříd 125 SP, 125 GP, 250 GP, 250 SP, Supertwin, Supermono a všech kubatur veteránů zvané Klasik si diváci najdou své.  Přihlášeni jsou favorité těchto závodů jako například Karel Kalina, Miloš Thér, místní Marek Vrána, Josef Juřík, Johan Furbock (A), Petr Kunz, Milan Horák  Miroslav Sedlo, Marek Zíma, Christopher Eder (A) František Loučka, Pavel Jančík, Stefan Holz, Daniel Zeornweg  (oba D), Vysloužil Alexandr, Hanzalík David (SK), Richard Sedlák. Na startu závodu nebudou chybět ani zástupkyně něžného pohlaví Anežka Svobodová a Tereza Poláková.  

Sobotní tréninky a nedělní závody začínají od 8. 30 h. Slavnostní zahájení závodu se v prostoru startu a cíle uskuteční od 10.45 h. Tak jako v předešlých letech bude možno závod sledovat opět na velkoplošných obrazovkách jak v prostoru startu a cíle, tak i na Těrlickém zpomalovacím retardéru pod Bludovickým kopcem zvaný stadion. Divákům bude opět umožněno zakoupit si v předprodeji na tradičních vybraných místech zlevněné vstupenky. Více info www.terlickyokruh.nolimit.cz.
Děti do výšky 150 cm mají vstup zdarma a budou mít jedinečnou možnost v prostoru startu a cíle si zajezdit při nedělním závodě na elektro crossových motocyklech  značky Kuberg. Samotnému závodu bude předcházet v pátek 15. července v prostorách Havířovského náměstí od 16.00 h tradiční autogramiáda s předními jezdci. Letošní ročník je doslova za dveřmi proto si jej nenechte ujít a vyražte nasát jedinečnou atmosféru přírodního okruhu tohoto ojedinělého motoristického svátku v našem kraji.
 
Děkujeme všem, kteří nás navštívili a těšíme se, že naše projekty podpoříte.