Těrlický okruh

Sezóna 2015

Havířovský Zlatý kahanec – oslava 50. výročí Těrlického okruhu 1965 - 2015

Třicátý druhý ročník motocyklového závodu o „ Havířovský Zlatý kahanec“ si připomene jubilejní 50 výročí pořádání motocyklového závodu na Těrlickém okruhu, který pořadatel závodu občanské sdružení Prosport-cz uspořádá ve dnech 1. – 2. 8. 2015.
Dřív než byla započata éra závodění na Těrlickém okruhu předcházelo pořádání motocyklových závodu ve „staré“ Karviné, pak v Petrovicích a v „ nové“ části Karviné. Po letech závodění na sídlištích v Karviné se motocyklové závody přestěhovaly v roce 1965 na novou závodní trať situovanou v krásném prostředí Těrlické přehrady. Nová závodní trať – označovaná podle její dominanty jako Těrlický okruh – se tak rázem stala jednou z nejzajímavějších a nejrychlejších tratí u nás v Československu. Vždyť při prvních závodech na této trati docílil František Štastný nejvyšší průměrné rychlosti 155,5 km/hod. Dlouhých pětadvacet let byl závod pořádán Svazarmem Automotoklubu Kovona Karviná, který motocyklový závod o „ Zlatý Kahanec“ pořádal do roku 1990.
K obnovení tradice závodu na Těrlickém okruhu přispěla v velkou měrou výstava věnována ke 40. výroční vzniku Zlatého kahance, kterou v roce 2007 uspořádal Automotoklub Těrlicko. O rok později se motocyklové závody po dlouhých osmnácti letech vrátili na stávající trať Těrlického okruhu pod názvem Havířovský Zlatý kahanec.
Letošní závody závod se pojedou po roce opět první srpnový víkend a pořadatelé závodu slibují divácky atraktivní souboje ve všech třídách jednotlivých kubatur. Jezdecká účast okolo 190 jezdců z České republiky, Slovenska, Polska, Itálie, Rakouska, Lichtenštejnska, Německa, Švýcarska, Holandska, Belgie a Švédska se představí divákům v sedmi závodech. Mezi přihlášenými jezdci nechybí dvojnásobný absolutní vítěz Havířovského Zlatého kahance a čtyřnásobný vítěz třídy do 600 ccm Michal Indi Dokoupil, vedoucí jezdec Evropského poháru třídy do 600 ccm Marek Červený dále pak Aleš Nechvátal, Michal Savinkov, Marek Zíma, Martin a Miroslav Sedlo, Patrik Kolář. Svou účast na Těrlickém okruhu potvrdil trojnásobný absolutní vítěz závodu Lichtenštejnský jezdec Horst Saiger, který se kromě závodu nad 600 ccm a Grand Final představí také v závodě volné třídy do 600 ccm. Diváci se mohou těšit také na dalšího špičkového jezdce a největšího Saigrova konkurenta německou raketu Didiera Gramse.
Příznivci motorismu by si nemněli nechat ujít tuto sportovní událost. Pro návštěvníky závodu bude v prostoru startu a cíle a také na Těrlickém retardéru (stadión) pod Bludovickým kopcem umístěna velkoplošná obrazovka, která bude nedělní závod snímat ze 6 kamer rozmístěných podlé tratě závodního okruhu. Děti do výšky 150 cm mají vstup na závod zdarma. Více informací o závodě naleznete na internetových stránkách pořadatele závodu www.terlickyokruh.nolimit.cz.
 
Děkujeme všem, kteří nás navštívili a těšíme se, že naše projekty podpoříte.